és amiért nem felejtjük el a balesetbiztosítást Ausztriában
A hétvégén egy felejthetetlen túrán vettünk részt a Bärenschützklamm szurdokvölgyében, Stájerország egyik leglátványosabb és legizgalmasabb túraútvonalán. Családilag vágtunk neki az útnak, három kiskamasz gyerekkel. Az élmény lenyűgöző volt: több mint 1000 lépcsőfok, 164 falétra és -híd, zubogó vízesések, meredek sziklák között kanyargó ösvény. Igen ám! De olyan szűk az ösvény, hogy lehetetlen visszafordulni! Muszáj tovább és tovább menni rajta. Még pihenőhelyek is alig vannak, s ott is csak 4-5 fő fér el szűkösen. A hétvégén rengetegen voltunk, a túrázók több mint fele magyar lehetett, legalábbis úgy éreztük, mert rengetegen beszéltek magyarul körülöttünk! Izgultam, hogy ha becsúszik a lábam két létrafok közé, mi lesz velem? Ha kibicsaklik a bokám, hogy megyek tovább?
A természet szépsége mellett felmerült bennünk ez az alapvető kérdés is: Mi történne, ha baleset érne egy ilyen elzárt helyen?
Miért különleges a Bärenschützklamm?
A Bärenschützklamm egy sziklaszurdok Mixnitz település közelében, amely májustól októberig látogatható. A szurdokban több mint 160 létrás híd és lépcső segíti a túrázókat, miközben körülöttünk hangosan zubognak a vízesések és az égig tornyosulnak a sziklafalak. A túra fizikailag nem extrém, de nagyon jó állóképességet és stabil lépéseket igényel – különösen, ha eső után csúszós a fa. Maga az útvonal nem hosszú, de előtte 2 órás oda vezető emelkedőt kell leküzdenünk. A szurdok után újabb 40 perc fölfelé a Hüttéig, ahol 6-7 euróért már kapunk egy tányérnyi meleg levest. Innen még kb. 2 óra lefelé, mire visszaérünk a faluba, ahol az autót le tudtuk parkolni.
A túrabalesetek nem csak a profikat érintik
Miközben felfelé kapaszkodtunk, találkoztunk több túrázóval, akik szintén nehezen viselték a tempót vagy meg-megállva kapaszkodtak a korlátba. Ilyen terepen egy rossz mozdulat, egy megcsúszás vagy akár egy hirtelen rosszullét is könnyen balesethez vezethet, főleg ha valaki nincs hozzászokva a hegyi környezethez.
És ilyenkor jön a kérdés: ki és hogyan segít ki minket a bajból?
Balesetbiztosítás Ausztriában – ami tényleg életmentő (pénzügyileg is)
Sokan nem tudják, de Ausztriában a hegyvidéki mentést – beleértve a helikopteres mentést is – általában nem fedezi az állami egészségbiztosítás (pl. az E-card vagy EU-s TB kártya).
Mennyibe kerül a helikopteres mentés Ausztriában?
Egy átlagos helikopteres hegyi mentés költsége 3 000–10 000 euró között mozog, attól függően, milyen nehéz a terep, milyen hosszú az akció, és hány főt kell menteni. Ez az összeg teljes egészében a sérültet terheli, ha nincs megfelelő biztosítása! Bizony útközben több helikopteres mentőpontot láttunk, szóval biztos előfordult már jó pár ilyen eset, ahol valaki mentésre szorult. Ha balesetbiztosítással rendelkezel, akár napi 1 euróból megúszod ezt a kockázatot!
Kinek van szüksége balesetbiztosításra Ausztriában?
Mindenkinek, aki túrázni indul! Legyen szó hétvégi kirándulóról, hobbitúrázóról vagy gyakorlott hegymászóról, a baleset nem válogat. Ha Ausztriában tartózkodsz (akár dolgozol, akár csak látogatóban vagy), fordulj hozzám, hogy mielőbb megköthesd a balesetbiztosításod!
Elérhetőségeim: info@burgenlandolas.hu
Telefonon: +36-30-599-2063 és +43-690-1027-5232